Ankara Kocatepe camii nedir, hakkında bilgi, ibadete açık mı, nasıl gidilir

Ankara Kocatepe camii hakkında bilgi

Başkentimiz Ankara’ da yer alan en önemli camiler arasında bulunan Kocatepe camii gezilip görülecek noktalar arasında yer almaktadır. Yakın tarihte inşa edilen bu camii fazla tarihi bir birikime sahip olmasavda mimarisi ve yapılış özellikleri ile birlikte günümüzde ve gelecekte en özel cami inşalarından birisi olarak gösterilebilir. Tarihi camilerden esinlenerek en özel işlemelerden, en özel malzemelerden inşa edilen Kocatepe cami Ankara’ da namaz kılmak veya ziyaret etmek için tercih edebileceğiniz önemli merkezdir.

Ankara Kocatepe camii bir proje yarışması ile birlikte planlanarak Türk Diyanet Vakfı aracılığı ile inşa edildiği bilinmektedir. Mimar Vedat Dalokay’ ın projesinin hayata geçirildiği bu cami de en orjinal ve özel tasarımlar bulunmaktadır. Geleneksel figürler dikkate alınarak inşa edilen bu caminin inşası toplam 20 yıl kadar sürmüştür. Kocatepe camii dört adet mimarisi olup 88 metre özelliğindedir. İlk olarak 1987 yılı ile hizmete açılan bu camii günümüze kadar gelmiş en özel camilerimiz arasındadır. Toplam 4500 metrekarelik bir alanda inşa edilen Ankara Kocatepe camii içerisinde gezebileceğiniz kütüphane, konferans salonu, ticaret merkezleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra araçlarınız için de otopark alanı vardır.

Ankara Kocatepe camii nedir, hakkında bilgi, ibadete açık mı, nasıl gidilir

Kocatepe camii Osmanlı’ dan ilham alınarak inşa edilen özelliklere sahiptir. Özellikle de iç mekan tasarımında görebileceğiniz Osmanlı figürleri dikkat çekebilmektedir. Mermerler, ahizeler, kapıları ve işlemeleri ile birlikte dikkat çeken Kocatepe camii en özel malzemelerden inşa edilmişti. Ankara’ da bulabileceğiniz geleneksel kültürümüzü yansıtan yakın tarihte inşa edilmiş bir camii olan Kocatepe camii’ ne sizde Ankara’ nın her noktasından rahatlıkla ulaşabilir ve burayı keşfedebilirsiniz. Ankara gezilecek yerleri listenize almanız gereken özel bir camii olan Ankara Kocatepe camii’ ye gidebilir ve burada ibadet yapabilir veya gezebilirsiniz.

Ankara Kocatepe camii nedir, hakkında bilgi, ibadete açık mı, nasıl gidilir1

2 Yorumlar

Lütfen Yorumunuzu Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.