Çıldır Gölü nasıl oluşmuştur, hakkında genel bilgi, nerede, nasıl gidilir

Çıldır Gölü hakkında bilgi

Ardahan ilimizde yer alan Çıldır Gölü tatil su gölü olarak bölgenin en büyük ikinci gölü özelliğine sahiptir. Yaklaşık 50 metrelik derinliğe sahip olan Çıldır Gölü tektonik bir yapıya sahiptir. Çıldır Gölü bölge halkı için oldukça önemlidir. Balıkçılık ile geçim sağlayan yöre halkı için burada dört mevsim balık tutulmaktadır. Fakat belirli dönemler de balık türlerinde av nedeni ile azalma olmaktadır. Çıldır Gölü’ ne geldiğinizde siz de burada genel olarak avlanan sazan balığı türünden avlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Doğu Anadolu’ da ki en ünlü göllerden olan Çıldır Gölü turizm noktası olarak gösterilebilir. Bölge belirli dönemlerde yüzlerce ziyaretçi çekebilme kapasitesine sahip bir noktadır. Yerli ve yabancı turistleri bekleyen Çıldır Gölü geçmişten günümüze kadar gelmiş ve doğal özelliklerini korumuş güzelliklerdendir. Çıldır Gölü birçok efsanesi ile de ünlü doğal güzelliktir. Bölge genel anlamda kalın buz tabakasından oluşması ile herhangi tarım alanları bakımından yetersiz olmasına rağmen balık çeşitliliği ile birlikte yöre halkının gelirini sağlayabilen doğal bir oluşumdur. Ülkemiz de gezilecek yerler arasında farkı ile mutlaka önerebileceğiniz Çıldır Gölü ulaşım bilgilerini makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

cildir-golu-nasil-olusmustur-hakkinda-genel-bilgi-nerede-nasil-gidilir

Çıldır Gölü’ ne nasıl gidilir, nerede, ulaşım

Ardahan ilinde yer alan Çıldır Gölü’ ne merkezden itibaren belirli güzergahı kullanarak özel araçlarınız ile ulaşabilirsiniz. Belirli yürüme mesafesini de kat etmeniz gereken Çıldır Gölü rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir noktadır.

Lütfen Yorumunuzu Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.